Niedrzwicki Dzień Organizacji Pozarządowych
i Święto Pieczonego Ziemniaka
Fundacja Młyn Grodzkiego Muzeum Młynarstwa i Rzemiosł Wiejskich była gospodarzem i współorganizatorem tegorocznego spotkania organizacji pozarządowych i święta pieczonego ziemniaka, który odbył się dnia
06 października 2024 r. Ponieważ impreza miała odbyć się na świeżym powietrzu, członkowie fundacji przygotowując ją z drżeniem serca śledzili prognozę pogody, a ta nieubłaganie wskazywała ciągłe opady deszczu. W końcu przyszedł ten dzień jesienny, szary i mokry, ale nie smutny. Licznie zgromadzeni goście naprawdę dobrze się bawili. Organizatorzy zadbali o komfort uczestników rozstawiając namioty i krytą scenę.
Uroczystość otworzyli i powitali gości: Wójt Gminy Niedrzwica Duża – Bartosz Dąbrowski, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Niedrzwicy Dużej – Pani Izabela Mazurek oraz w imieniu gospodarzy - Prezes Fundacji Andrzej Pastusiak. Spotkanie poprowadzili wspólnie Pani Dyrektor GOKSiR i Pan Wójt Gminy, zapraszając przedstawicieli poszczególnych organizacji do klimatycznego, jesiennie udekorowanego kącika. Pierwszą prezentacją było zapoznanie z działalnością Fundacji Młyn Grodzkiego Muzeum Młynarstwa i Rzemiosł Wiejskich. Fundację reprezentowali: Andrzej Pastusiak – Prezes, Halina Antoń – Skarbnik i Barbara Greniuk-Pastusiak - Sekretarz. Prezentacje poszczególnych organizacji przeplatane były występami zespołów artystycznych. Śpiewali i grali dla nas:
- „Krajka” z Niedrzwicy Dużej,
- „Biesiada” ze Strzeszkowic,
- „Swojacy” z Niedrzwicy Kościelnej,
- „Prosto z Pola” z Niedrzwicy Dużej,
- Paweł Niewiarowski – solista duetu „Nie Bo” z Lublina.
Wykonawcom serdecznie dziękujemy.
Stoisko zorganizowane przez Fundację Młyn Grodzkiego serwowało gorące potrawy: kiełbaski, pierogi, pieczone ziemniaki oraz napoje gorące i zimne tj. kawę, herbatę i piwo. Do nabycia były firmowe kubeczki, cegiełki charytatywne oraz olej tłoczony na zimno – rzepakowy, lniany, słonecznikowy, z czarnuszki i kokosowy. Ponadto panie ze Stowarzyszenia Kobiet Aktywnych z Czółen częstowały grochówką i kiełbaskami.
Po zakończeniu prezentacji chętni mogli zwiedzić muzeum a rytmiczna muzyka w wykonaniu naszego rodzimego „Zenka” z zespołem rozpoczęła potańcówkę „na dechach”.
Dziękujemy naszym sponsorom:
- Gmina Niedrzwica Duża (fundusz sołecki),
- Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Niedrzwicy Dużej,
- Gminna Spółdzielnia „SCh” w Niedrzwicy Dużej,
- Bank Spółdzielczy w Niedrzwicy Dużej,
- Piekarnia i Cukiernia „Mielnik” w Niedrzwicy Dużej.
Wszystkim uczestnikom wydarzenia serdecznie dziękujemy i zapraszamy ponownie w progi naszego muzeum.
Otwarcie uroczystości i powitanie uczestników
od prawej: Izabela Mazurek Dyrektor GOKSiR, Bartosz Dąbrowski Wójt Gminy Niedrzwica Duża, członkowie Fundacji Młyn Grodzkiego - Andrzej Pastusiak - Prezes, Halina Antoń - Skarbnik, Barbara Greniuk-Pastusiak
Prezentacje organizacji pozarządowych
Występ zespołu "Krajka" z Niedrzwicy Dużej
Publiczność
Solista duetu "Nie Bo" Paweł Niewiarowski z nastrojowym repertuarem
Nasi wolontariusze - Iwonka i Jarek zapraszają do ogródka piwnego
Koncert zespołu "Biesiada" ze Strzeszkowic
Na placu młyńskim
Wspólne biesiadowanie
Potańcówkę czas zacząć - gra i śpiewa "Zenek" z zespołem
Zabawa "na dechach"
_________________________________________________________________________________________
Plakat z okazji Dnia Organizacji Pozarządowych Gminy Niedrzwica Duża oraz II edycji Święta Pieczonego Ziemniaka
Festyn z okazji Dnia Dziecka
Jest w kalendarzu pewien szczególny dzień, na który przypada bodaj najweselsze święto. To pierwszy czerwca - Dzień Dziecka. Aby ten dzień można było spędzić w wesołej i rodzinnej atmosferze, Fundacja "Młyn Grodzkiego" postanowiła zorganizować plenerową imprezę z szeregiem atrakcji dla najmłodszych. Festyn odbył się 01.06.2024 r. na terenie muzeum młynarstwa w Niedrzwicy Kościelnej przy ul. Parafialnej 9. Dzieci rzeczywiście bawiły się wspaniale, było słodko, wesoło, kolorowo, muzycznie i tanecznie, było sporo atrakcji, gier i konkursów z nagrodami, wszystkie dzieci zostały obdarowane drobnymi upominkami. Wszystko to dzięki naszym sponsorom i wolontariuszom, a było ich wielu:
- Gminna Spółdzielnia SCh w Niedrzwicy Dużej,
- Urząd Gminy Niedrzwica Duża (fundusz sołecki),
- Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Niedrzwicy Dużej,
- Starostwo Powiatowe w Lublinie,
- Bank Spółdzielczy w Niedrzwicy Dużej,
- hurtownia sprzętu elektrycznego El-Hand - Niedrzwica Duża,
- firmy Alfa-Bet i Brukdom - Niedrzwica Duża,
- Hydro-Wid Anna Frączek - Niedrzwica Duża,
- Piekarnia i Cukiernia Mielnik - Niedrzwica Duża,
- Ośrodek Pomocy Społecznej w Niedrzwicy Dużej,
- Sklep Groszek Marek Grochowski - Strzeszkowice,
- Sklep Groszek Artur Jaśkowski - Niedrzwica Duża,
- Sklep "Miki" - Niedrzwica Duża,
- JACK Jacek Kowalczyk Wypożyczalnia namiotów - Borzechów Kolonia.
Serdecznie dziękujemy wymienionym firmom i instytucjom. Szczególne podziękowania składamy na ręce Pani Izabeli Mazurek - dyrektor GOKSiR wraz z załogą za ogromny wkład w przygotowanie imprezy. Dziękujemy wolontariatowi z Borzechowa: Pani Agnieszce Zagajewskiej - dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej, Pani Małgorzacie Wyroślak, uczennicom ze Szkoły Podstawowej w Borzechowie - Emilii Jarochy, Marysi Wawerek, Amelii Dubilis, Martynie Kępowicz, Milenie Chodkiewicz i Agacie Mazur, Natalii Toporowskiej i Zuzannie Gorajek. Dziękujemy naszym zaprzyjaźnionym wolontariuszkom - Pani Irenie Jankowskiej z Niedrzwicy Kościelnej i Pani Bożenie Werduch z Lubartowa.
Dziękujemy Panu Andrzejowi Pydzie za wsparcie logistyczne, Panu Ryszardowi Zdebowi za wielkie zaangażowanie w pracach przy muzeum, członkom Stowarzyszenia Eksploracyjnego Odkrywcy Niedrzwicy za uświetnienie imprezy organizując zabawę w "poszukiwanie skarbów", Pani Karolinie Zięba z Kłodnicy za zorganizowanie wspaniałej atrakcji - możliwości przejażdżki na kucyku. Panu Tomaszowi Boruchowi za udostępnienie terenu spacerowego dla kucyka.
Dziękujemy za przybycie wraz z dziećmi - Wójtowi Gminy Niedrzwica - Panu Bartoszowi Dąbrowskiemu i Zastępcy Wójta Pani Kindze Wciseł.
Swoją obecnością zaszczycił naszą imprezę Pan Zdzisław Antoń, były Starosta Lubelski, obecnie Radny Powiatu Lubelskiego. Dziękujemy. Serdeczne Bóg zapłać ks. proboszczowi parafii Niedrzwica Kościelna Edwardowi Kusiowi za przybycie.
Konkursom i zabawom towarzyszył śpiew, taniec i muzyka. Czas nam umilały występy dzieci z przedszkola w Niedrzwicy Kościelnej, Zespół Pieśni i Tańca "Dąbrowica" z Dąbrowicy gm. Jastków, zespół "Ale-Babki" - panie ze Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Załuczu, zespół "Prosto z Pola" z Niedrzwicy Dużej. Po raz pierwszy na naszej imprezie zaprezentowały się w tańcu towarzyskim siostry Natalia i Emilia Kałdonek z Niedrzwicy Kościelnej. Tancerki wykonały wspaniały program wraz ze swoimi partnerami z klubu. Natalia Kałdonek i Mateusz Barczyński oraz Emilia Kałdonek i Michał Łazorczyk, na co dzień trenują w Tanecznym Klubie Sportowym "LIDER" w Lublinie, są wielokrotnymi zdobywcami pierwszych miejsc w turniejach ogólnopolskich i międzynarodowych. Ponadto Emilia jest również uzdolniona wokalnie, podczas festynu wysłuchaliśmy w jej wykonaniu piosenkę "Drzwi do kariery". Zwieńczeniem imprezy był występ "Zenka" z zespołem, przygrywający do tańca na "zabawie na dechach". Wszystkim wykonawcom serdecznie dziękujemy, gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Dzieci z przedszkola w Niedrzwicy Kościelnej
Przedszkolaki świetnie się bawiły
Wspaniały występ przedszkolaków
Przejażdżka na kucyku
Spacer na kucyku był jedną z największych atrakcji festynu
Zaczyna się zabawa "raz dwa trzy, Baba Jaga patrzy"
Całkiem fajna ta Baba Jaga...
Wyścig na szczudłach
Ogromnym powodzeniem cieszyła się zabawa "poszukiwanie skarbów' na stanowisku Stowarzyszenia Eksploracyjnego "Odkrywcy Niedrzwicy"
Takim wehikułem chciałoby się wyruszyć w nieznane...
Przed muzeum
Panie - Irenka i Bożenka serwują smaczne pierogi
Zabawa z kapeluszami
Kolejka do kucyka nie maleje...
...a kucyk cierpliwie wozi wszystkie chętne dzieci
"Słodkie" stoisko zachęcało różnorodnością wypieków
Jedną z konkurencji festynu był konkurs plastyczny
Niektóre prace konkursowe:
Malowanie buzi
Stanowisko Ośrodka Pomocy Społecznej w Niedrzwicy Dużej
Konferansjerkę prowadziła Halinka Antoń
Zespół Pieśni i Tańca "Dąbrowica"
Tańczy "Dąbrowica"
Krakowiaka czas zacząć
Zawodnicy tańca towarzyskiego gotowi do występu
Walc angielski w wykonaniu Natalii i Mateusza
Natalia i Mateusz
Natalia i Mateusz w tańcach latynoamerykańskich
Natalia i Mateusz
Emilka prezentuje swoje zdolności wokalne
Walc wiedeński w wykonaniu Emilki i Michała
Emilka i Michał w tańcach latynoamerykańskich
Emilka i Michał
Wspólny taniec na bis
Występ zespołu "Ale-Babki" - Panie z SOSW w Załuczu
Koncert zespołu "Prosto z Pola"
Wspólna zabawa
Gra i śpiewa Zenek z zespołem
______________________________________________________________________________________________________________
„Święto pieczonego ziemniaka”
Europejskie Dni Dziedzictwa pod hasłem
„Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń”
Dzień 17 września 2023 roku to dla Fundacji „Młyn Grodzkiego” Muzeum Młynarstwa i Rzemiosł Wiejskich w Niedrzwicy Kościelnej dzień historyczny. To dopiero druga nasza impreza o tak szerokim zasięgu. Otwarcie muzeum było uroczyste i cieszyło się dużym zainteresowaniem, natomiast „Święto pieczonego ziemniaka” przeszło nasze oczekiwania. Aura wymarzona, goście dopisali, występy wielu zespołów artystycznych, różnorodne i smaczne potrawy oraz wspaniała sceneria sprawiły, że imprezę można uważać za wyjątkowo udaną. Po raz pierwszy nasza fundacja wzięła udział w Europejskich Dniach Dziedzictwa, a charakter imprezy doskonale wpisuje się w założenia tegorocznych obchodów EDD pod hasłem „Żywe dziedzictwo — tradycje od pokoleń”. Chociaż na zakończenie wykopków pieczono ziemniaki w ognisku, my ze względów bezpieczeństwa ppoż. kartofelki przygotowaliśmy w parniku, będącym jednym z eksponatów muzeum. Możemy zapewnić, że smak ziemniaków parowanych nie odbiega od tych pieczonych. Oprócz wspomnianych ziemniaków można było pokosztować różnorakich specjałów przygotowanych przez Fundację „Młyn Grodzkiego”, Koło Gospodyń Wiejskich „Janeczki” z Niedrzwicy Kościelnej, restaurację „Szkatuła” z Niedrzwicy Dużej. Ze względu na wspaniałą pogodę, ogromne wzięcie miały lody ze stoiska Pana Marka Niezgody z Niedrzwicy Dużej. Podczas pikniku Muzeum Młynarstwa i Rzemiosł Wiejskich zwiedziły dwie liczne grupy uczestników, zorganizowano wystawę rzeźby Pana Marka Antonia z Niedrzwicy Dużej, można było obejrzeć wystawę „Od motyki do kombajnu”. Na zakończenie pikniku wspaniale bawiono się na wieczornej potańcówce do tanecznej muzyki i wokalu „Zenka” z zespołem. Dziękujemy zespołom artystycznym, sponsorom, wolontariuszom, obsłudze stoisk kulinarnych oraz wszystkim uczestnikom pikniku.
Nasza wspaniała publiczność
Gości powitali prowadzący imprezę — od lewej Pani Izabela Mazurek Dyrektor GOKSiR w Niedrzwicy Dużej, Pani Halina Antoń Skarbnik Zarządu Fundacji „Młyn Grodzkiego”, Pan Andrzej Pastusiak Prezes Zarządu Fundacji. O idei Europejskich Dni Dziedzictwa opowiedziała Halina Antoń
Naszym honorowym gościem był Starosta Lubelski Zdzisław Antoń
Przedszkolaki czekają na występ
Występ „Małych Niedrzwiczaków” z przedszkola w Niedrzwicy Kościelnej
Okolicznościowa dekoracja; po lewej — autorska wystawa niedrzwickiego rzeźbiarza — Marka Antonia
Na scenie Zespół „Prosto z Pola” z Niedrzwicy Dużej
„Prosto z Pola”
Zapełniony publicznością plac przy młynie
Wiejski stół z pysznymi swojskimi wędlinami, po prawej stoisko z materiałami promocyjnymi — cegiełki charytatywne i kubki z logo naszej Fundacji i Europejskich Dni Dziedzictwa
Stoisko kulinarne Fundacji
Kubek promocyjny Fundacji „Młyn Grodzkiego” i EDD wykonany przez miejscową fabrykę porcelitu AVANT
Artyści spoza naszej gminy — Zespół „Rola” z Motycza
Pierwsza grupa podczas zwiedzania muzeum; rolę przewodnika jak zawsze pełni Prezes Fundacji i kustosz muzeum w jednym - Pan Andrzej Pastusiak
Zespół śpiewaczy „Biesiada” ze Strzeszkowic
Pogoda dopisała, a więc stoisko z lodami cieszyło się dużym powodzeniem
Pełen gości plac przy muzeum
Na scenie zespół „Ale-Babki” z Załucza
Ziemniaczana uczta
Choć w nazwie święta występuje pieczony ziemniak, to jednak „świąteczne” kartofelki przygotowano w tym właśnie parniku, stanowiącego jednocześnie muzealny eksponat
Koncert zespołu i kapeli „Swojacy” z Niedrzwicy Kościelnej
Druga grupa rozpoczęła zwiedzanie muzeum młynarstwa
Wspaniale bawiono się podczas pikniku
Śpiewa zespół "Krajka" z Niedrzwicy Dużej
Podziękowania dla wszystkich uczestników pikniku
Potańcówkę czas zacząć
Gra i śpiewa Zenek z zespołem
Otwarcie Muzeum Młynarstwa i Rzemiosł Wiejskich w Niedrzwicy Kościelnej
I stało się. Długo oczekiwane oficjalne otwarcie Muzeum Młynarstwa i Rzemiosł Wiejskich miało miejsce 25 czerwca 2023 r. na placu przy dawnym młynie gospodarczym w Niedrzwicy Kościelnej przy ul. Parafialnej. Wspaniała pogoda, liczne przybycie zaproszonych gości i mieszkańców naszej gminy (i nie tylko) oraz moc atrakcji, jakie zaserwowała Fundacja Młyn Grodzkiego, sprawiły, że impreza miała bardzo uroczysty charakter, a nad właściwym jej przebiegiem czuwała nieoceniona Pani Izabela Mazurek, Dyrektor GOKSiR w Niedrzwicy Dużej. Spośród przybyłych gości należy wymienić ks. biskupa Adama Baba, Starostę Lubelskiego Zdzisława Antonia, przedstawiciela Urzędu Marszałkowskiego Marka Krakowskiego, Wójta Gminy Niedrzwica Duża Ryszarda Golca, kapłanów z parafii w Niedrzwicy Kościelnej — ks. proboszcza Edwarda Kusia, ks. prałata Jana Kiełbasę, ks. kanonika Mariana Kaczmarę z parafii Niedrzwica Duża, Dyrektorów Szkół Podstawowych naszej gminy, Panią Renatę Rudzką — Dyrektora Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Załuczu, Panią Elżbietę Kędziorę — Dyrektora Ośrodka Pomocy Społecznej, Panią Magdalenę Kosidło — Prezesa Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Niedrzwickiej oraz Martę Pietrzak — Prezesa Towarzystwa Przyjaciół Niedrzwicy Kościelnej, a także zespoły muzyczne z terenu gminy, o których więcej w dalszej części artykułu. W imieniu Rady i Zarządu Fundacji, zaproszonych gości powitał Andrzej Pastusiak – Prezes Zarządu i podziękował wszystkim za tak liczne przybycie. Przybliżył okoliczności zawiązania się Fundacji Młyn Grodzkiego, przedstawił skład osobowy Rady i Zarządu oraz cele i zadania, jakie sobie nakreśliła fundacja. A jest to działanie na rzecz podtrzymywania kultury i tradycji regionu, zapoznanie młodego pokolenia ze stylem życia pokoleń minionych poprzez działalność muzealną – prezentacja ekspozycji stałej oraz wystaw, warsztatów i innych form edukacji. Ilość do tej pory eksponatów to ponad 470 pamiątek – sprzętu gospodarstwa domowego, rolniczego, rzemieślniczego i młynarskiego. Obecni również poznali historię młyna na przełomie wieków XX i XXI, ich właścicieli i pracowników. Potem nastąpiło uroczyste przecięcie wstęgi przed wejściem do młyna przez ks. biskupa Adama Baba, Starostę Zdzisława Antonia, Wójta Ryszarda Golca w towarzystwie Fundatora Krzysztofa Pietrzaka i Prezesa Andrzeja Pastusiaka oraz poświęcenie muzeum i odmówienie okolicznościowej modlitwy przez ks. biskupa. Chyba wszyscy wiemy, że impreza okraszana jedynie słowem byłaby troszeczkę nudna, a zatem mnóstwo energii wprowadziły zespoły artystyczne z terenu gminy, a były to wspaniałe dzieciaczki z przedszkolnego zespołu „Małe Niedrzwiczaki”, zespół „Biesiada” ze Strzeszkowic, zespół „Prosto z Pola” z Niedrzwicy Dużej, zespół „Krajka” z Niedrzwicy Dużej, zespół „Swojacy” z Niedrzwicy Kościelnej oraz trio wokalno-instrumentalne z Niedrzwicy Dużej. W trakcie trwania uroczystości sale muzeum były tłumnie odwiedzane przez gości, a stoisko kulinarne Fundacji „Młyn Grodzkiego” nieprzerwanie serwowało rozmaite smakołyki, a więc pyszną grochówkę, pierogi, kiełbaski, własne ciasta, napoje zimne i gorące. Swoje stoisko kulinarne przygotowały również panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Janeczki” z Niedrzwicy Kościelnej, które serwowały tradycyjne wyroby, a stoisko z przeróżnymi gadżetami przygotował Ośrodek Pomocy Społecznej. Podziękowaniom za wkład w organizację imprezy i uświetnienie jej przebiegu nie było końca. Słowa podziękowań otrzymali zaproszeni goście i uczestnicy uroczystości, Pan Jerzy Skurski Prezes Gminnej Spółdzielni SCh za przekazane materiały budowlane na remont młyna oraz bogatą oprawę uroczystości, Pani Izabela Mazurek Dyrektor GOKSiR wraz z pracownikami za poprowadzenie imprezy i ogromną pomoc logistyczną, Pan Michał Dziekanowski Prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Niedrzwicy Dużej za sponsoring, panie z Koła Gospodyń „Janeczki” za wspaniałą prezentację swojej organizacji, Pan Ryszard Dziworski za czuwanie nad nagłośnieniem, a szczególnie zespołom artystycznym, których śpiew i skoczna muzyka niejednego porwały do tańca. Podziękowania otrzymały osoby przekazujące eksponaty w depozyt muzeum, członkowie Rady i Zarządu Fundacji za ciężką pracę włożoną w adaptację młyna oraz Pan Ryszard Zdeb, znany społecznik za materiały i pomoc w wykonaniu schodów, rampy i innych prac remontowych. Pozostaje nam wszystkich Państwa wraz z rodzinami zaprosić do odwiedzenia naszego muzeum, tym razem z przewodnikiem, który przybliży technologię przemiału zbóż na mąki i kasze oraz działanie maszyn i urządzeń młyńskich, rolniczych i rzemieślniczych, a także opowie historie związane, z co cenniejszymi eksponatami. Mamy nadzieję, że następne przedsięwzięcia przez nas organizowane, znajdą nie mniejsze Państwa zainteresowanie. Serdecznie zapraszamy.
Sekretarz Fundacji
Barbara Greniuk-Pastusiak
Zachęcamy Państwa do obejrzenia krótkiej relacji z uroczystego otwarcia Muzeum Młynarstwa i Rzemiosł Wiejskich w Niedrzwicy Kościelnej. Aby wyświetlić film, należy kliknąć
Aby zapoznać się z tekstem z otwarcia muzeum, jaki wyemitowało Radio Maryja, kliknij tutaj.
Powitanie gości przez Prezesa Andrzeja Pastusiaka
Zaproszeni goście: od lewej ks. biskup Adam Bab, proboszcz parafii w Niedrzwicy Kościelnej ks. kanonik Edward Kuś, Starosta Lubelski Zdzisław Antoń, Wójt Gminy Ryszard Golec
ks. biskup Adam Bab, Fundator Krzysztof Pietrzak, Starosta Zdzisław Antoń, Prezes Andrzej Pastusiak, Wójt Gminy Ryszard Golec
Poświęcenie młyna przez ks. biskupa Adama Baba
Członkowie Fundacji Młyn Grodzkiego
Od lewej stoją: prowadząca uroczystość Izabela Mazurek, Halina Antoń, Krzysztof Pietrzak, Andrzej Pastusiak, Bożena Kamińska, Barbara Greniuk-Pastusiak, Maria Kozyra
Zespół z przedszkola w Niedrzwicy Kościelnej „Małe Niedrzwiczaki”
Zespół Śpiewaczy „Swojacy”
Zespół Śpiewaczy „Prosto z Pola”
Zespół Śpiewaczy „Biesiada”
Wizyta gości w pomieszczeniu mieszkalnym muzeum
W galerii świętych obrazów ks. prałat Jan Kiełbasa
Ozdobny kołacz okolicznościowy
Członkowie Fundacji, od lewej: Fundator Krzysztof Pietrzak, Sekretarz Zarządu Barbara Greniuk-Pastusiak, Prezes Zarządu Andrzej Pastusiak
Półkolonie w młynie
Ogromną frajdę sprawili nam uczestnicy półkolonii zorganizowanych przez GOKSiR w Niedrzwicy Dużej.
W poniedziałek 10 lipca 2023 r. dzieci wraz z opiekunami, pokonując trzykilometrowy dystans, przybyły pieszo na plac przy młynie w Niedrzwicy Kościelnej. Zarząd Fundacji „Młyn Grodzkiego” powitał gości muzyką i słodkim poczęstunkiem oraz zorganizował ognisko, przy którym można było upiec kiełbaski, a także słodkie pianki. W tym czasie dwie grupy dzieci, na zmianę, zwiedziły obiekty Muzeum Młynarstwa i Rzemiosł Wiejskich. Bezpieczeństwa przeciwpożarowego pilnowali strażacy — druhna i druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Niedrzwicy Kościelnej. Dzieci wysłuchały mini szkolenia ppoż. przeprowadzonego przez druha Karola Kępowicza. Kulminacyjnym punktem spotkania był pokaz użycia gaśnic: pianowej, proszkowej i śniegowej. Z wielkim zainteresowaniem dzieci obserwowały poczynania strażaków, a zwłaszcza praktyczne gaszenie palącego się na patelni oleju. Dziękujemy GOKSiR — organizatorowi półkolonii, dzieciom, wolontariuszom, OSP w Niedrzwicy Kościelnej za miło i pożytecznie spędzony czas.
Chwila odpoczynku po długim spacerze
Ognisko już czeka
Odpoczynek w cieniu
Pieczenie kiełbasek w ognisku
Żar z ogniska i ... żar z nieba
Zwiedzanie muzeum młynarstwa
Szkolenie przeciwpożarowe
Strażacy przygotowani do akcji
Pokaz, czym się kończy gaszenie płonącego oleju wodą...
Niebezpieczna próba gaszenia płonącego oleju wodą
Pokaz użycia gaśnicy śniegowej